Jednooczność a praca na wysokości powyżej 3 metrów

Krótki filmik objaśniający zasady dopuszczania osób jednoocznych do pracy na wysokości, szczególnie tych nieco wyższych.
Temat powraca bardzo często powraca wśród pracowników, którzy zostali niewłaściwie zakwalifikowani do takich zajęć na początku lub którym się nagle zmienił stan zdrowia, a widzenie obuoczne znikło. Takie sytuacje często dotyczą osób starszych, którym stan narządu wzroku pogarsza się naturalnie z wiekiem.

Czasem pomaga dopasowanie właściwych szkieł korekcyjnych u okulisty. Pamiętaj, że na wysokości nie jest dopuszczalne noszenie okularów, a jedynie szkieł kontaktowych lub gogli korekcyjno-ochronnych.

  • Gorsza sytuacja jest u osób z brakiem widzenia obuocznego od samego początku.
    Jednooczność bardzo rzadko daje się skorygować do jakiegoś akceptowalnego poziomu i Ci pracownicy z reguły nie są dopuszczani do takich zajęć, które wymagają idealnego wzroku, aby zmniejszyć ryzyko upadku z wysokości.W każdej sytuacji, kiedy uważasz inaczej niż wynika to z badań lekarskich, masz prawo do odwołania od orzeczenia do wyższej instytucji, jaką jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy.
    Tam zostaniesz ponownie przebadany przez lekarza okulistę, którego opinia będzie decydująca do wystawienia kolejnego orzeczenia. Zmiany na korzyść pacjenta zdarzają się bardzo rzadko, ale teoretycznie są możliwe.
  • W ostateczności pozostają ośrodki referencyjne, jakimi są Instytuty Medycyny Pracy. Wiążę się to jednak z koniecznością odbycia podróży do miasta, w którym taka placówka medyczna ma swoją siedzibę.
    Obrazek pokazujący pracę na budowie z użyciem dźwigu. Jakiś robotnik pracuje na wysokości, a drugi pracownik budowlany na poziomie zero

    Obrazek pokazujący pracę na budowie z użyciem dźwigu. Jakiś robotnik pracuje na wysokości, a drugi pracownik budowlany na poziomie zero

Recent Posts